mailinfo@kns.com.trmail+90 212 296 28 71
Say hello to the new generation
of marketing with KNS.

Who We Are?

KNS; Simple, Fast and Effective Solutions

Simple, fast and effective solutions; these few words perfectly sum up what we do at KNS Information Technologies. Young, innovative and customer oriented; your shopping mall’s every digital channel is our business. With Mobile CRM and Loyalty integrations, native apps for iOS, Android and Windows Mobile, web sites and touchscreens, digital marketing is more manageable than you can imagine. We know it can get too technical and complicated sometimes, so we made it our mission to take a load off your marketers by joining all your digital outlets into one, while making these outlets smarter than they already are to your customer’s needs through our loyalty application. KNS has reached more than 200.000 end users through mobile apps while millions of mall visitors’ shopping behaviours were effectively re-shaped via more than 450 touchscreens across the globe and in Turkey.

Bottom line is; everything which was technical, complex or time consuming is now much more easy, intelligible and fast with KNS.

What We Do?

Reach your visitors from their channel of choice

Mallframe

We’re aware how difficult it can be to keep track and implement the constantly developing and changing digital mall technologies -so KNS developed MallFrame; a product which brings together all digital channels for malls. Not only that we linked all channels such as websites, social media, digital directories, mobile apps and newsletter together, but we made these channels smarter with our M-Loyalty system. And of course since we’re always there for you; content management, reporting and tech services are among our services. Say hello to the new generation of marketing with KNS.

Our Recent Works

We have created many stunning digital directories, mobile apps and web sites especially for shopping centers and all kind of businesses. Here are some of our example works.

Our Customers

Happy clients in Turkey, Dubai, Russia, Italy, Kazakhstan, Egypt

Testimonials From Our Customers

Customer satisfaction has always been our key focus. We are very much thank full for the customers to provide us opportunity to work for them.

Sabri ÇİMEN

ENKA TC IT Manager

ENKA TC olarak Rusya'daki tüm AVM'lerimizin ilerde dijital pazarlama kanallarını birleştirmek için yola çıktığımızda, daha önce başka bir firma ile yasadigimiz kötü bir tecrübenin ardından, her anlamda bizimle aynı dili konuşabilen, tüm kanallara tek bir platform üzerinden çözüm sunan bir firma arayışındaydık. KNS'ye Türkiye'de mevcut uygulamalarının olduğu AVM'lerden aldığımız referanslar üzerinden ulaştık. Uzakta olmamıza rağmen kısa sürede bizim isteklerimizi hemen anlayan, çözüm odaklı, genç ve dinamik bir ekip olduklarını gördük. Bu durum, bizim Rusya'daki 9 AVM'mizde MallFrame platformunu tercih etmemizde büyük rol oynadi. KNS geliştirme, devreye alma, yönetim ve servis anlamında isteklerimizi en kısa sürede karşılayarak ENKA TC grubu olarak memnuniyetimizi kazanmıştır.

Jonathan Lurie

Managing Director at The Blackstone Group - Real Estate Private Equity / Europe

KNS is a best-in-class technology and social media enterprise for retail shopping centers. From touchscreens to apps, their easy to use products allow mall owners to seamlessly connect with and provide information to customers. The KNS team is flexible and responsive, creative and at the cutting edge of delivering the latest in technology solutions adapted to improve shopping experiences.

Zehra TÜMKAYA

AVM Partners - 212 İstanbul Power Outlet Alışveriş Merkezi Müdürü

Her zaman gelebilecek her soruya anında en iyi çözümü bulan ve hızlı şekilde istenilen çözümü uygulayabilen bir firma sorduklarında aklıma ilk gelen firmalardan bir tanesi KNS’dir.Özellikle çözüm odaklı yaklaşımları, çözümlenemeyecek bir problemin veya uygulanamayacak hiçbirşeyin olmadığını iş ortaklarına en iyi şekilde hissettirmekteler. Genç, dinamik, teknolojiyi çok yakından takip eden ve uluslararasında da aynı şekilde aktif olan, her geçen gün başarılarına başarı katan bu dinamik ekiple çalışmaktan mutluluk duyuyor, gücümüze güç katıyoruz...

Önal YILMAZ

Meta Gayrimenkul Yönetim ve Danışmanlık A.Ş. - Genel Müdür

KNS çalıştığım dönemlerde; genç, dinamik ve müşteri odaklı yaklaşımları nedeniyle hızlı, esnek ve yaratıcı çözümler sunabilen iyi bir çözüm ortağı olmuştur. Rahat çalışılan, kendilerini geliştirdikleri için size alternatif ve daha iyi çözümler sunmaya çalışan bir yapıları var. Multi Development dönemimde, Forum Alışveriş Merkezleri için çalıştığımız projelerde gerek Fiyat/Performans olarak, gerekse etkin ve basit kullanım imkanı yaratarak son kullanıcılarda oluşan memnuniyet nedeniyle bizi de memnun etmeyi başarmışlardır.

Önder Hasdemir

CCO at Sabiha Gökçen International Airport - Chief Commercial Officer

In all the projects we realize with KNS, the thing that impressed me most and the main reason of our growing cooperation was; their flexible structure that can fully understand customer needs and develop customized solutions accordingly. With this ability we were able to implement industry-leading projects that meet dynamic needs of our business.